Czy powołanie Administratora Bezpieczeństwa Informacji to dobra decyzja?

Data:2016-03-11

 

Administrator bezpieczeństwa informacji jest gwarantem, że dane osobowe, które posiadamy w naszych zbiorach są przetwarzane zgodnie z prawem. Minister Lewiński podkreślał na spotkaniu z mediami, że „GIODO postrzega ABI jako swojego sojusznika i zachęca administratorów danych do ich powoływania”. Jak ogólnie wiadomo, nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, która weszła w życie w styczniu 2015 roku daje ABIm nowe uprawnienia, ale równocześnie stawia przed nimi nowe wymagania.

 

Obecnie głównym zadaniem Administratora bezpieczeństwa informacji jest efektywny nadzór nad przestrzeganiem nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Dlatego osoba powołana na to stanowisko powinna podlegać bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej (prezesowi, właścicielowi, dyrektorowi). Decydując się na ten krok, administrator danych pozyskuje w firmie kompetentną osobę, która ze względu na swoją wiedze zapewni kompleksowe przestrzeganie nowych przepisów i dzięki temu w znacznym stopniu zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia incydentu.

 

Postęp technologiczny, nasilające się zjawiska związane z kradzieżą tożsamości, wymagają aby ABI dysponował również odpowiednią wiedzą informatyczną, tak aby w pełni kompetentny sposób mógł zweryfikować lub doradzić w kwestii zabezpieczenia systemów informatycznych działających w przedsiębiorstwie. Co raz częściej dane wędrują poza firmę na wszelkiego rodzaju urządzeniach przenośnych takich jak laptopy, tablety czy nawet telefony komórkowe (oprogramowanie CRM lub mobilny sprzedawca).

 

Podsumowując – ABI to wartość dodana w każdym przedsiębiorstwie, nie tylko ze względu na wymogi ustawowe.